Cordova/Phonegap nedir ve nasıl kurarız?

cordova

Mobil uygulama geliştirme günümüzün en popüler konularından birisi. Android için sadece Java ile, iOS için ise sadece Objective-C/Swift ile uygulama geliştirebiliyorsunuz. En azından bir süre öncesine kadar böyleydi. 

Phonegap hibrit mobil uygulamalar için yapılmış bir uygulama çatısıdır. Cordova ise Phonegap'in çekirdeğidir. Bu çatı ile HTML5, CSS3, Javascript ve türevleri ile Android/iOS/Windows Phone/Blackberry ile mobil uygulama çıkartabilirsiniz.

Bilgisayarınıza Cordova yüklemek için öncelikle bilgisayarınıda en azından npm yüklü olmalıdır. Eğer Android geliştime yapacaksanız ek olarak buradan alabileceğiniz, platformunuza uygun olan Android SDK seçeneğini seçmeniz gerekmektedir. Bunu da indirip açtıktan sonra npm install -g cordova komutuyla cordova'yı kurun. Cordova'yı kurduktan sonra cordova create first com.webcinizim.project project komutuyla proje yarattığınızda first projenin yolunu, com.webcinizim.project projenin ID'sini, project ise projenin adını temsil eder. Daha sonra cordova platform add ios veya cordova platform add android ile platform ekledikten sonra www/ dizinine girip en sevdiğimiz editörle (ben Linux altında vim, Mac altında ise Atom kullanıyorum) dosyaları düzenlemeye başlıyoruz.